Puzzle Świąteczne i Inne Tematyczne Imprezy na Forum - Dyskusja.

Moderatorzy: Vicky, Czak Noris

aneta
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 3571
Rejestracja: 05 lutego 2018, 19:45

Re: Puzzle Świąteczne i Inne Tematyczne Imprezy na Forum - Dyskusja.

Post autor: aneta »

Vicky pisze: 27 listopada 2023, 23:36 Tematyka szeroko pojętej zimy. Święta - wiadomo - przy okazji.
Super 😃 Świątecznych miałabym tylko dwa pudełka, a zimowych znajdzie się jeszcze parę :)
Awatar użytkownika
Vicky
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 3949
Rejestracja: 13 kwietnia 2016, 23:44

Re: Puzzle Świąteczne i Inne Tematyczne Imprezy na Forum - Dyskusja.

Post autor: Vicky »

Ankieta na Konkurs Roczny już jest gotowa - Zapraszamy.

Nowością na ten rok jest decyzja o dodaniu trzech Lucky Loserów do Finału.
Żeby nie było wątpliwości kto i dlaczego w tej trójce się znalazł, załączamy zdjęcie z tzw. przyjętą metodologią badań i wynikiem. ;)
lucky loser.jpg
Awatar użytkownika
wijkaa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 1904
Rejestracja: 29 listopada 2019, 11:59
Lokalizacja: Warszawa

Re: Puzzle Świąteczne i Inne Tematyczne Imprezy na Forum - Dyskusja.

Post autor: wijkaa »

Panie dowódco, czy my mamy plan gry na ten rok?
Awatar użytkownika
ira
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 2532
Rejestracja: 11 czerwca 2016, 17:54
Lokalizacja: między Łodzią a Warszawą

Re: Puzzle Świąteczne i Inne Tematyczne Imprezy na Forum - Dyskusja.

Post autor: ira »

wijkaa pisze: 21 stycznia 2024, 21:08 Panie dowódco, czy my mamy plan gry na ten rok?
Właśnie nad tym się dzisiaj też zastanawiałam. :lol: :lol:
Awatar użytkownika
Vicky
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 3949
Rejestracja: 13 kwietnia 2016, 23:44

Re: Puzzle Świąteczne i Inne Tematyczne Imprezy na Forum - Dyskusja.

Post autor: Vicky »

Nie wiem czy słowo dowódca pasuje. Nigdy się nim specjalnie nie czułem. Może lepiej zabrzmi wodzirej. ;)

Nie myślałem o tym. Co teraz? Co dalej? Nie zastanawiałem się. Może ktoś z Was zaproponuje pomysły. Co byście chcieli kontynuować, zmienić, itp. Itd. Dyskusja, i w ogóle wypowiedzi mile widziane.


Zapraszamy na Finał Roku
Awatar użytkownika
wijkaa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 1904
Rejestracja: 29 listopada 2019, 11:59
Lokalizacja: Warszawa

Re: Puzzle Świąteczne i Inne Tematyczne Imprezy na Forum - Dyskusja.

Post autor: wijkaa »

Ja bym chciała kontynuować konkursy tematyczne. Mogą być dwa + zimowy, terminy też mogą być analogiczne jak były, zrobiłabym nowe głosowane na tematy. I bym chciała żeby to się odbyło niezadługo, żeby sobie odłożyć na nie puzzle i ich przypadkiem teraz nie ułożyć.
Awatar użytkownika
ira
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 2532
Rejestracja: 11 czerwca 2016, 17:54
Lokalizacja: między Łodzią a Warszawą

Re: Puzzle Świąteczne i Inne Tematyczne Imprezy na Forum - Dyskusja.

Post autor: ira »

wijkaa pisze: 22 stycznia 2024, 19:50 Ja bym chciała kontynuować konkursy tematyczne. Mogą być dwa + zimowy, terminy też mogą być analogiczne jak były, zrobiłabym nowe głosowane na tematy. I bym chciała żeby to się odbyło niezadługo, żeby sobie odłożyć na nie puzzle i ich przypadkiem teraz nie ułożyć.
Popieram tę propozycję :D
Awatar użytkownika
kallarepka
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 3535
Rejestracja: 11 lutego 2014, 12:49

Re: Puzzle Świąteczne i Inne Tematyczne Imprezy na Forum - Dyskusja.

Post autor: kallarepka »

Mnie też się niezmiennie podobają i konkursy miesięczne i tematyczne. ❤
Szczerze mówiąc nie mam pomysłu na zmiany czy usprawnienia. :?
Może pod koniec roku miałam wrażenie, że dużo się działo, bo i konkurs świąteczny i grudniowy. Ew bym wydłużyła czas zgłoszeń do konkursu świąteczno-zimowego do połowy stycznia. Wtedy w święta nie byłoby spinki, że trzeba nominować, głosować etc. A i nie trzeba by było się tak spinać z puzzlami świątecznymi/ zimowymi w grudniu. Ja je lubię też w nowym roku układać.
Co do tematów konkursów mam takie propozycje: podróże, pory roku, przeszłość, przyroda. Takie niektóre trochę enigmatyczne, ale mam wrażenie, że to daje pole na różne kreatywne interpretacje.
aneta
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 3571
Rejestracja: 05 lutego 2018, 19:45

Re: Puzzle Świąteczne i Inne Tematyczne Imprezy na Forum - Dyskusja.

Post autor: aneta »

Mnie też się podobają konkursy, chętnie w nich uczestniczę, zarówno układając, jak i komentując, zgłaszając nominacje i głosując 😊 Dzięki, wodzireju, za ogarnianie tych konkursów! :mrgreen:

Podobało mi się, że konkursy tematyczne w 2023 roku trwały krócej niż w poprzednich latach (dla mnie nawet mniej, czyli powiedzmy 4 tygodnie, też byłoby ok).

Zgłaszam tematy do ankiety:
- Polska (czytaj: widoczki z Polski, ale też malarstwo polskie, mogą też być mapy albo puzzle związane z historią Polski; ale nie takie jedynie wyprodukowane w Polsce)
- jedzenie i picie
- romantyczne puzzle :P czyli zakochane pary albo puzzle z serduszkami (kojarzę np. walentynkowe Eurographics albo Grafikę z sercami)
- Zamek Neuschwanstein (może nie każdy układał, a jest tego tyle wersji, że rezultaty takiego forumowego eventu mogłyby być imponujące)
- puzzle czarno-białe (w skali odcieni szarości)
- kwiaty
- kolaże
- kobiety
- puzzle z poprzedniego wieku (to może być ciężkie, bo ogranicza trochę marki do Trefla, Ravena i staruszków typu Fame czy Annaberger)
- pojazdy/ motoryzacja
- puzzle drewniane
Awatar użytkownika
Charlotka90
Drug stopień puzzlomaniactwa
Drug stopień puzzlomaniactwa
Posty: 95
Rejestracja: 17 sierpnia 2023, 19:33
Lokalizacja: Śląsk cieszyński

Re: Puzzle Świąteczne i Inne Tematyczne Imprezy na Forum - Dyskusja.

Post autor: Charlotka90 »

aneta pisze: 22 stycznia 2024, 21:09
Zgłaszam tematy do ankiety:
- Polska (czytaj: widoczki z Polski, ale też malarstwo polskie, mogą też być mapy albo puzzle związane z historią Polski; ale nie takie jedynie wyprodukowane w Polsce)
- jedzenie i picie
- romantyczne puzzle :P czyli zakochane pary albo puzzle z serduszkami (kojarzę np. walentynkowe Eurographics albo Grafikę z sercami)
- Zamek Neuschwanstein (może nie każdy układał, a jest tego tyle wersji, że rezultaty takiego forumowego eventu mogłyby być imponujące)
- puzzle czarno-białe (w skali odcieni szarości)
- kwiaty
- kolaże
- kobiety
- puzzle z poprzedniego wieku (to może być ciężkie, bo ogranicza trochę marki do Trefla, Ravena i staruszków typu Fame czy Annaberger)
- pojazdy/ motoryzacja
- puzzle drewniane
ja bym dołożyła jeszcze kategorię LAS, ale chyba już jest z czego wybierać ;)
Te puzzle z poprzedniego wieku mogą się okazać bardzo ciekawe, bo rozstrzał tematyczny obejmuje wszystko. Byle rok produkcji się zgadzał :)

Poza tym może 1 taki konkurs na kwartał? Razem by wyszły 4 konkursy na rok.
Awatar użytkownika
jagabaga
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 5108
Rejestracja: 16 grudnia 2015, 12:31
Lokalizacja: Miasto Kiepury i... Gierka;-)

Re: Puzzle Świąteczne i Inne Tematyczne Imprezy na Forum - Dyskusja.

Post autor: jagabaga »

Moja propozycja tematu konkursowego: KONTYNENTALNE ATRYBUTY.

To mógłby być dłuższy konkurs (np. całego sezonu 2024). Polegałby na układaniu i zgłaszaniu tego, co jest bardzo charakterystyczne dla danego kontynentu (istnieje tylko tam) - flora, fauna, architektura, ludzie, krajobraz itd. Na koniec tyle ankiet, ile kontynentów (ew. -1 w przypadku, gdyby Ameryki zostały połączone) i 1 głos do oddania w każdej ankiecie. W takim konkursie każdy miałby większą (w porównaniu z konkursami zawężonymi tematycznie) możliwość układania tego, co lubi, a przy okazji byłaby zabawa konkursowa.
Awatar użytkownika
Vicky
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 3949
Rejestracja: 13 kwietnia 2016, 23:44

Re: Puzzle Świąteczne i Inne Tematyczne Imprezy na Forum - Dyskusja.

Post autor: Vicky »

Jest u mnie kilka przemyśleń i wypowiem się odnośnie tych kilku kwestii. W formie ukierunkowanych pytań do Was - Aktywni Forumowicze.

Kwestia 1.
Wdaje mi się - i chyba Wam również - że podstawowa formuła konkursów comiesięcznych jest już niejako wpisana w tradycje tego Forum. I siłą rzeczy można/należy tą tradycję kontynuować. Zatem co miesiąc będą dalej organizowane ankiety na najlepsze puzzle miesiąca. To oczywiście daje asumpt do stworzenia Finałowej Ankiety na koniec roku. Pewna niewiadoma dotyczy samej formuły tego Finału. Ostatnio znalazły się w nim jako dodatki 3 motywy tzw. Lucky Loser, oraz 2 motywy wybrane w Konkursach Tematycznych. Pytanie czy taka ilość, taka finałowa formuła, miała by zostać powtórzona na kolejny rok? Czy coś ma ulec zmianie?

Kwestia 2.
Piszecie, że chcielibyście nowe Konkursy Tematyczne (a nawet więcej?) w ciągu roku. Padły propozycje 2, 3, a nawet 4 takich zabaw. Osobiście wydaje mi się, że raz na kwartał to byłby rozsądny max, przy czym trzeba też brać poprawkę na de facto tzw. martwy sezon wakacyjny. Więc realnie jakieś ogólnie większe zainteresowanie budzą terminy: wiosenny i jesienny. Nad zimowym pewnie też warto się pochylić, ale czy to miałby być znów stricte temat zimowy (powtórka), czy jednak wybór dowolnego motywu w ramach wcześniej wytypowanego w ankiecie?

Kwestia 3.
Najbardziej rozsądne i demokratyczne byłyby nowe wybory na temat(Y). Ale tu powstają pytania. Czy np. dawno temu układane motywy miałyby powrócić do grona kandydatów, czy póki co odpadały by na zasadzie "wykorzystane nie wracają do puli". Za zeszły rok była jakaś tam lista propozycji. Zastanawiam się czy coś z niej ma jeszcze rację bytu, czy trzeba nam tworzyć całkiem od nowa "skład". Kilka osób napisało/zaproponowało już kilka typów. Super, że podjęliście dyskusje. Niektóre propozycje są bardzo szczegółowe, inne bardzo ogólne. Nie wiem co na forum bardziej się podoba, ale w gruncie rzeczy ankieta i tak zweryfikowała by preferencje. A biorąc pod uwagę drobne zgrzyty po ostatnim, może lepiej spisać wszystko hurtem i poddać pod głosowanie tak jak jest. Jakie macie zdanie?

Kwestia 4.
Czas trwania tych dodatkowych zabaw. I tu biorąc pod uwagę doświadczenie kilku edycji, sensownym wydaje się postulat skrócenia ich do 4 (max 5) tygodni. Plus te techniczne dni na typowanie i ankiety. Tak samo logiczny i celowy jest argument aby wybór tematów dokonać jeszcze w lutym. Pod warunkiem, że dojdzie się do jakiegoś sensownego kształtu przyszłej ankiety. Tak samo wycofując się z idei puzzli świątecznych - można byłoby określić się na jakieś inne ramy czasowe ewentualnej zimowej zabawy. Z tym, że wiadomo - koniec roku i tak zawsze jest obarczony kilkoma niezależnymi "spinami": święta, sylwester, domykanie ankiet na koniec roku i na Finał. Wydaje mi się, że od tego nie da się w tym gorącym okresie uciec.

Kwestia 5.
Jaga zapodała swój grubszy motyw na Konkurs. Nie wiem, czy dobrze zrozumiałem, ale miałoby to mieć charakter rocznego wyzwania? To jest trochę niejasne (dla mnie) i jeśli w ogóle, to trzeba byłoby prosić o rozwinięcie idei, żebyśmy mogli się zastanowić i wypowiedzieć.

Kwestia 6.
Posypał mi się układ z Fotosikiem. Podejrzewam, że nie wrócę z nimi do normalności. Stad pewne kłopoty w wyświetlaniu starszych postów, na prywatnej galerii, jak również w tych strefach publicznych. Szpinak nie działa. I na razie nie mam pomysłu co z tym fantem zrobić. Nowe projekty i zdjęcia, a także miniaturki do ankiet są na bieżąco dokładane. Jednak czuję, że to nie jest idealne rozwiązanie. I dopóki nie znajdę czegoś odpowiedniego dla siebie, to wszystko może miejscami wyglądać mało ciekawie.
Tak. To jest Kwestia prywatna. Ale mająca trochę też wpływ na wyświetlanie publicznych obrazków. Stąd moja uwaga, że czasem mogą pojawić się problemy.

Kwestia 7.
Jakieś inne potrzeby/modyfikacje odnośnie funkcjonowania tego konkursowego modułu macie? Coś, o czym na razie nie mówiło się, ale może warto wspomnieć? Jak pisałem nie czuję się dowódcą. Często mogę nie dostrzegać pewnych potrzeb, albo nie zdawać sobie w ogóle o nich spawy. Nie jestem nieomylny. 🤪 I chociażby ten zeszłoroczny incydent portretowy (moje rozstrzygnięcie) mogą nie być idealne. Jak i te ankiety...


V.
Awatar użytkownika
Charlotka90
Drug stopień puzzlomaniactwa
Drug stopień puzzlomaniactwa
Posty: 95
Rejestracja: 17 sierpnia 2023, 19:33
Lokalizacja: Śląsk cieszyński

Re: Puzzle Świąteczne i Inne Tematyczne Imprezy na Forum - Dyskusja.

Post autor: Charlotka90 »

Kwestia 1 - myślę, że w tym przypadku nie ma potrzeby zmian. Działa i śmiga jak należy.
Kwestia 2 - Osobiście bardzo lubię rywalizować, więc dla mnie 1 konkurs na kwartał byłby super. Jest to zawsze wyjście poza zwykłe układanie puzzli. Czasem nawet trzeba wyjść poza własną strefę komfortu jeśli akurat temat nie do końca podchodzi, ale to też jest super! A czy sezon wakacyjny jest faktycznie taki martwy? Tak samo konkurs zimowy nie koniecznie musi być związany ze świętami.
Kwestia 3 - Myślę, że bez głosowania się nie obejdzie. Można wybrać tematy, które będą miały najwięcej głosów i tyle.
Kwestia 4 - Jak najbardziej skrócenie do 4 tygodni byłoby ok. Wtedy ostatni kwartał można "rozegrać" w listopadzie i święta nie będą kolidowały z czasem poświęconym na puzzle.
Kwestia 5 - też nie do końca rozumiem.
Kwestia 6 - niestety nie pomogę :(
Kwestia 7 - brak

Chyba tyle :) Chętnie poczytam jak inni się na to wszystko zapatrują ;)
Awatar użytkownika
jagabaga
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 5108
Rejestracja: 16 grudnia 2015, 12:31
Lokalizacja: Miasto Kiepury i... Gierka;-)

Re: Puzzle Świąteczne i Inne Tematyczne Imprezy na Forum - Dyskusja.

Post autor: jagabaga »

Vicky pisze: 24 stycznia 2024, 21:03 Kwestia 5.
Jaga zapodała swój grubszy motyw na Konkurs. Nie wiem, czy dobrze zrozumiałem, ale miałoby to mieć charakter rocznego wyzwania? To jest trochę niejasne (dla mnie) i jeśli w ogóle, to trzeba byłoby prosić o rozwinięcie idei, żebyśmy mogli się zastanowić i wypowiedzieć.
Wyzwanie mogłoby być roczne, a mogłoby być krótsze, byle nie za krótkie. Funkcjonowałoby równolegle z innymi naszymi zabawami.

Opis: Podział na 5-6 kategorii: Europa, Azja, Afryka, Ameryka, Australia i ew. "bieguny" (aczkolwiek w przypadku biegunów byłoby ciężko o rozbudowanie wątku).

Układamy puzzle - np. z misiem koala, z wieżą Eiffla, z widokiem na Kilimandżaro, widok na Manhattan, portret gejszy, mapa kontynentu/kraju itp. i wpisujemy je na listę - odpowiednio: Australia (miś), Europa (wieża), Afryka (Kilimandżaro) itd.

Na koniec tyle ankiet, ile było kategorii i w każdej możliwość oddania 1 głosu na najfajniejszy/najbardziej charakterystyczny - naszym zdaniem - atrybut danego kontynentu.

===================

Projekt wymagający trochę uważności i uporządkowania, ale przy odrobinie zaangażowania mogłyby powstać ciekawe zbiory obrazków puzzlowych przedstawiających atrybuty konkretnych kontynentów. Coś na kształt "Motywów" Jagody, z tym że ATRYBUTY KONTYNENTALNE byłyby tworzone przez nas wszystkich i mimo wszystko byłyby ograniczone czasowo.
Awatar użytkownika
wijkaa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 1904
Rejestracja: 29 listopada 2019, 11:59
Lokalizacja: Warszawa

Re: Puzzle Świąteczne i Inne Tematyczne Imprezy na Forum - Dyskusja.

Post autor: wijkaa »

Jak dla mnie to pomysł Jagi jest dobry dla odświeżenia konkursów, tyle że nie czuję żeby na razie konkursy tego wymagały, ja bym je na rok/dwa jeszcze zostawiła w obecnym kształcie. Dwa tematyczne +zimowy (wydaje mi się że nie ma co więcej). Proponowałam takie tematy do głosowania:
-Kwiaty (rośliny)
-Dzieci
-tablica(nie wiem jak to nazwać, chodzi mi o takie zestawienie różnych rzeczy z tej samej grupy, np. koktajli, szkieletu, czy czajniczków, Eurographics ma dużo takich wzorów, tu odsyłam do przykładu: https://www.puzzleforum.pl/viewtopic.php?t=14446)

Z innych kwestii, to nie jestem przekonana do Lucky Looserów, jakoś mi one zaciemniają obraz, ale nie jest to dla mnie bardzo ważna kwestia.
Awatar użytkownika
Rav
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 712
Rejestracja: 26 maja 2019, 13:49

Re: Puzzle Świąteczne i Inne Tematyczne Imprezy na Forum - Dyskusja.

Post autor: Rav »

To może ja dorzucę swoje "3 grosze".
1. Nie zmieniałbym nic w ankietach miesięcznych - to oczywiste.
2. W ankiecie rocznej - byłem przeciw Lucky Looserom i tak pozostanę - wg mnie całość traci trochę wyjątkowości (tak wiem w Lidze Mistrzów też nie występują wyłącznie mistrzowie, a ogląda się całkiem przyjemnie - Panie uprasza się o nie hejtowanie :) ) - ale tak jak przedmówczyni - nie jest to dla mnie problem żeby pozostali.
3. Dwa konkursy tematyczne - wg mnie wystarczy, ale też bym się nie upierał że nie może być więcej, skrócenie czasu - dla mnie OK.
4. Wybór tematów - powróciłbym do listy, którą kiedyś mieliśmy, dodając tematy które są zgłaszane teraz, ewentualnie zawsze wykluczałbym tematy z poprzedniego roku/dwóch lat.
5. Konkurs świąteczny - ja osobiście nie układam takich puzzli, jak już jest lista to zagłosuję, ale bez przekonania. Ale cieszą się dość dużą popularnością, więc niech decydują ci, którzy je układają.
Awatar użytkownika
Kotti32
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 2401
Rejestracja: 08 października 2019, 15:52
Lokalizacja: Siemanko :)

Re: Puzzle Świąteczne i Inne Tematyczne Imprezy na Forum - Dyskusja.

Post autor: Kotti32 »

Uważam, że konkursy w dotychczasowej formie powinny zostać, czyli 2 tematy plus świąteczno-zimowy. Jeśli chodzi o czas ich trwania to faktycznie ten krótszy czas był lepszy. Co do wyboru tematów to uważam, że każdy zwycięski temat powinien być zamrożony przez 2-3 lata i dopiero wtedy powrócić do puli. Bardzo miło byłoby zobaczyć w ankiecie: kolorowe lub w jednym kolorze, impossible (czyli jak to mówię wszystko wszędzie naraz :lol: ) oraz pory roku :)
Jeśli chodzi o pomysł na całkiem nowy konkurs to zgadzam się z tym co pisze wijkaa, że może to zostać wprowadzone za jakiś czas jako odświeżenie, ale niekoniecznie w tym roku.
Co do lucky looser to jakoś nie przypadło mi to do gustu. W ankiecie końcowej zrobiło się zbyt tłoczno, ale jeśli większość będzie chciała by pomysł został to może być, nie przeszkadza to ;)

I dodam jeszcze, że podziwiam Cię Vicky za kawał dobrej roboty, którą odwalasz. Dziękuję :mrgreen:
I przy okazji podziękuję Puzzabell za wszystkie miesięczne listy, są bardzo przydatne :mrgreen:
2024: 64 obrazki - 55 298 elementów
2023: 200 obrazków - 200 014 elementów
2022: 160 obrazków - 158 372 elementy
2021: 111 obrazków - 117 892 elementy
2020: 116 obrazków - 119 710 elementów
2019: 15 obrazków - 17 840 elementów
ODPOWIEDZ

Wróć do „Puzzle miesiąca/roku”