1500 Castorland - Hilda Peak

Awatar użytkownika
mystique
Trzeci stopień puzzlomaniactwa
Trzeci stopień puzzlomaniactwa
Posty: 105
Rejestracja: 02 lutego 2016, 12:50
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

1500 Castorland - Hilda Peak

Post autor: mystique »

Intro

Góry, małe puzzle - 1500 elementów. Przy okazji internet i "podróż" dzięki GoogleMaps - Hilda Peak ma ponad 3000 metrów i choć sama w sobie wygląda imponująco, równie smacznie wygląda cała jej okolica. Potęga przyrody amerykańskich i kanadyjskich parków krajobrazowych jest doprawdy imponująca!

Oprócz układanych niegdyś korków do wina [LINK], sięgam raczej po te puzzle, które mają 3000 elementów lub więcej. Wydawało mi się, że pójdzie łatwo i przyjemnie. Ale to już chyba tradycja - oceniamy zawsze po okładce (cóż, lepiej puzzle, niż kierować się tą zasadą na co dzień). A to ile mają elementów, a to ładny obrazek, a to fajne kolory.

Trochę zaskoczyło mnie, że to choć to stosunkowo mały obrazek, elementy są całkiem drobne. Sprawia to, że całościowo rzeczywiście dzieło powstało dość szybko, o tyle z wyszukiwaniem pewnych części trzeba było się dobrze natrudzić.
Wydaje mi się (na tyle, na ile z moim doświadczeniem mogę to ocenić), że mimo wszystko mógłby być nieco większy poziom detali. Ale może taki właśnie był zamiar? Zwróćcie uwagę też na różne warstwy kolorystyczne (prawa część obrazu). To tylko pozorne ułatwienie, bo bywało tak, że dwa łączące się elementy dzieliło wszystko oprócz tego, że łatwo w siebie wskakiwały. Choć nadal nie było to tak odczuwalne, jak przy wspomnianych korkach. (:

Obrazek
denerwować się, to mścić się na swoim zdrowiu za głupotę innych (:
http://poukladany.blogspot.com/
Awatar użytkownika
mystique
Trzeci stopień puzzlomaniactwa
Trzeci stopień puzzlomaniactwa
Posty: 105
Rejestracja: 02 lutego 2016, 12:50
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: 1500 Castorland - Hilda Peak

Post autor: mystique »

Podejście 1 - dlaczego nie ramka?

Dlaczego zacząłem od nieba? Po otwarciu pudełka, szybko zobaczyłem, że będzie trochę roboty z bardzo ciemnymi puzzlami przedstawiającymi zieleń i wolę przystosować oko startując z góry.
Dlaczego nie ramka? Nie jest to wbrew pozorom najlepszy w mojej opinii wybór - trochę już wspominałem o tym we wcześniejszych wpisach. Puzzle nie są ogromne, a zamykając sobie obrazek ramką - po pierwsze, niewiele zyskujemy (nawet optycznie), a po drugie utrudnia to "transport" puzzli na swoje miejsce. Oczywiście, można ramkę ułożyć, a następnie podzielić na kilka części. I to hcyba optymalny kompromis.

Obrazek
denerwować się, to mścić się na swoim zdrowiu za głupotę innych (:
http://poukladany.blogspot.com/
Awatar użytkownika
mystique
Trzeci stopień puzzlomaniactwa
Trzeci stopień puzzlomaniactwa
Posty: 105
Rejestracja: 02 lutego 2016, 12:50
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: 1500 Castorland - Hilda Peak

Post autor: mystique »

Podejście 2

Niebieskie elementy stanowią ok. czwartą część całego obrazka i są trochę "tricky". Jaśniejsze (niemal białe) i ciemniejsze puzzle występują bowiem niemal na całej rozpiętości przedstawionego w tym ujęciu nieba.
Po przyzwyczajeniu oka, dużo jednak było tu układania najbardziej "pragmatycznego" - po kształcie. Z racji różnic w oświetleniu, nie o każdej porze doby czułem komfort operowania jedynie po kolorze.

Obrazek

Obrazek
denerwować się, to mścić się na swoim zdrowiu za głupotę innych (:
http://poukladany.blogspot.com/
Awatar użytkownika
mystique
Trzeci stopień puzzlomaniactwa
Trzeci stopień puzzlomaniactwa
Posty: 105
Rejestracja: 02 lutego 2016, 12:50
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: 1500 Castorland - Hilda Peak

Post autor: mystique »

Podejście 3

W toku układania nieba, oczywiście trafiałem na elementy, które z czasem również zacząłem separować od reszty. Pomny doświadczeń, wiem, że jeśli wpadam na element kilka razy i znam już go "na pamięć", potem to właśnie jego będę szukać niemal do końca przygody z obrazkiem. (:
Zacząłem zatem układać charakterystyczne elementy, które niejako zdeterminowały również moje kolejne kroki. Zacząwszy dokładać kolejne, wiedziałem, że nie ma innego wyjścia - robimy środek!

Obrazek

Obrazek
denerwować się, to mścić się na swoim zdrowiu za głupotę innych (:
http://poukladany.blogspot.com/
Awatar użytkownika
mystique
Trzeci stopień puzzlomaniactwa
Trzeci stopień puzzlomaniactwa
Posty: 105
Rejestracja: 02 lutego 2016, 12:50
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: 1500 Castorland - Hilda Peak

Post autor: mystique »

Podejście 4

W miarę dokładania kolejnych maluchów, docieramy do momentu, w którym zostaje nam niemal sama zieleń. Krótko po tych zdjęciach udało się szybko skompletować niemal 2/3 obrazu - z wyłączeniem dołu i lewej strony, czyli wspomnianej zieleni.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
denerwować się, to mścić się na swoim zdrowiu za głupotę innych (:
http://poukladany.blogspot.com/
Awatar użytkownika
mystique
Trzeci stopień puzzlomaniactwa
Trzeci stopień puzzlomaniactwa
Posty: 105
Rejestracja: 02 lutego 2016, 12:50
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: 1500 Castorland - Hilda Peak

Post autor: mystique »

Podejście 5

Tutaj, nie ukrywam, łatwo na początku nie było. Graniczące ze sobą elementy (np. między jasną a ciemną zielenią) potrafią na pozór zupełnie do siebie nie pasować. Ale to nieduży obraz, zatem zanim się przyzwyczaimy, tak naprawdę kończymy zabawę! (:

Obrazek
denerwować się, to mścić się na swoim zdrowiu za głupotę innych (:
http://poukladany.blogspot.com/
Awatar użytkownika
mystique
Trzeci stopień puzzlomaniactwa
Trzeci stopień puzzlomaniactwa
Posty: 105
Rejestracja: 02 lutego 2016, 12:50
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: 1500 Castorland - Hilda Peak

Post autor: mystique »

Koniec!

Warto? Warto! Choć z przyjemnością wrócę teraz do czekających na mnie nieco większych puzzlowych wyzwań. Obrazek polecam zarówno tym układającym większe jak i mniejsze układanki. Nie jest on dość oczywisty w układaniu i długimi momentami wchodzi chyba na średni poziom trudności - oczywiście w totalnie abstrakcyjnej skali - póki co, ze względów logistycznych operuję do 3 lub 4 tysięcy i stąd moja ocena.

Obrazek

Obrazek
denerwować się, to mścić się na swoim zdrowiu za głupotę innych (:
http://poukladany.blogspot.com/
Awatar użytkownika
ridibunda
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 3088
Rejestracja: 04 lutego 2017, 11:55
Lokalizacja: Rzeszów

Re: 1500 Castorland - Hilda Peak

Post autor: ridibunda »

Castoniebo już jest :)
aneta
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 3543
Rejestracja: 05 lutego 2018, 19:45

Re: 1500 Castorland - Hilda Peak

Post autor: aneta »

Ooo dawno Cię tu nie było ;)

Piękne puzzle, ale jeszcze piękniejsze Twoje zdjęcia - uczta dla oczu :D
Awatar użytkownika
edorka
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 5755
Rejestracja: 06 października 2019, 14:46
Lokalizacja: Wrocław

Re: 1500 Castorland - Hilda Peak

Post autor: edorka »

Fajny obrazek. Dawno nie układałam gór mikro-castorkowych :lol:
Awatar użytkownika
Vicky
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 3944
Rejestracja: 13 kwietnia 2016, 23:44

Re: 1500 Castorland - Hilda Peak

Post autor: Vicky »

Rzeczywiście. Twoje zdjęcia wydobywają sporo zalet tego "prostego" obrazka. :)
Całość bardzo ładnie się prezentuje. Na pewno można pomarzyć o takiej wycieczce.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mystique”