Rozwiązanie na źle obrócone obrazki

Pomoc techniczna, uwagi, propozycje.
Awatar użytkownika
Cyber Killer
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 2279
Rejestracja: 16 października 2016, 13:00
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Rozwiązanie na źle obrócone obrazki

Post autor: Cyber Killer »

Parę osób zwróciło uwagę, że czasem jest kłopot na forum z wstawianiem obrazków, aby nie pokazywały się na miniaturce niepoprawnie obrócone. Opisywałem temat szerzej w 2 wątkach: i obiecałem że coś postaram się wymyślić, oto co wymyśliłem: rmorientation

Może nie wygląda to zbyt rewolucyjnie, ale już tłumaczę. To jest paczka zip z programem do edycji parametrów plików jpeg i moim trywialnie prostym plikiem bat (skrypt dla Windows), który ten program wywołuje z odpowiednim parametrem. Ten parametr usunie właściwość orientacji obrazka z danych jpeg, powodując że dane zdjęcia wszędzie będzie widoczne takie jakie jest rzeczywiście, z wprost podanym zapisem pixeli. To pozwoli na to że po obróceniu w jakimś programie graficznym (np IrfanView, czy choćby windowsowy podgląd obrazów) nie będzie to zaburzało faktycznego obrotu obrazu i pozwoli na zachowanie jakiejś poczytalności w temacie obracania fotek.

HowTo:
  1. ściągnąć
  2. wypakować pliki gdzieś (2x klik na zipie i wyciągnąć oba pliki do innego miejsca, ważne aby oba pliki leżały obok siebie gdziekolwiek się znajdą)
  3. (opcjonalnie) zrobić skrót np na pulpit do pliku rmorientation.bat
  4. samo użycie sprowadza się do przeciągnięcia pliku zdjęcia na plik bat lub skrót do niego, pojawi się czarne okienko, po paru sekundach poinformuje że plik został przetworzony i powie żeby nacisnąć dowolny klawisz aby kontynuować, po naciśnięciu czegoś okienko zniknie
  5. uzyskamy w ten sposób nowy plik bez kłopotliwego parametru, oraz oryginalny plik z dopiskiem '_original', w razie gdyby trzeba było do niego wrócić
  6. nowy plik teraz należy obrócić do właściwej orientacji, nie powinno już być problemu z miniaturką na forum
PS. jeśli ktoś chciałby taki skrypcik dla GNU/Linuxa to proszę o info, nie szykowałem go ponieważ zwykle jestem jedynym w okolicy kto używa tego systemu.
Ostatnio zmieniony 19 stycznia 2021, 07:08 przez Cyber Killer, łącznie zmieniany 1 raz.
galeria ułożonych || wymiana/sprzedaż || puzzlowa wishlista || metryczka puzzli

Precz z szarym, jednolitym niebem, zmorą puzzli.
Niech ręka artysty triumfuje nad przeciętnością i dostarcza nam przepięknych fotomanipulacji.
Awatar użytkownika
Vicky
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 3955
Rejestracja: 13 kwietnia 2016, 23:44

Re: Rozwiązanie na źle obrócone obrazki

Post autor: Vicky »

Hej.

Bardzo dobrze, ze podajesz gotowca. Być może niejedna osoba skorzysta. Tzn. Ci co wykorzystują sposób "wklejania zdjęć" bezpośrednio na forum. Przyznam, że mnie to zawsze wkurza jak któraś z fotek sama obraca się mimo "zakotwiczenia" w normalnej pozycji. Źle się takie coś ogląda.
Jeśli chodzi o Windowsa (10), i edycję w jego darmowym programie (zdjęcia), to należy pamiętać, że sposób na trwały obrót pliku jest prosty, ale trzeba robić to z poziomu komendy edytuj i utwórz. Bo inaczej zmiany będą jednorazowe. To takie moje doświadczenie, które zauważyłem i którym się tu dzielę.
Awatar użytkownika
Puzzabell
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 1552
Rejestracja: 06 września 2016, 21:14
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Rozwiązanie na źle obrócone obrazki

Post autor: Puzzabell »

Cyber Killer pisze: 18 stycznia 2021, 19:25 i obiecałem że coś postaram się wymyślić, oto co wymyśliłem: rmorientation
Następny, któremu się chce. Brawa za chęć pomocy - i za działanie.
I love the smell of fresh puzzle in the morning.

Spis ułożonych puzzli *** Album Flickr *** Projekt "Big & Small" *** Lekcja Anatomii *** Tryptyki
Awatar użytkownika
edorka
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 5791
Rejestracja: 06 października 2019, 14:46
Lokalizacja: Wrocław

Re: Rozwiązanie na źle obrócone obrazki

Post autor: edorka »

Super - dzięki, że Ci się chciało!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uwagi dotyczące forum”