Nowy laptop

O wszystkim
Awatar użytkownika
k4si4
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 524
Rejestracja: 29 grudnia 2014, 09:37
Lokalizacja: Orland Park

Nowy laptop

Post autor: k4si4 »

Witam forumowiczów,
Czy znajdzie się ktoś kto posiada wiedzę w zakresie laptopów? Mój wydaje już ostatnie tchnienia, i potrzebuje pomocy. Nie laptop, bo jego to już nic nie uratuje, pomocy potrzebuje ja w zakresie konsultacji który powinnam wybrać jako nowy.
Kuwasa
Drug stopień puzzlomaniactwa
Drug stopień puzzlomaniactwa
Posty: 59
Rejestracja: 30 września 2022, 08:16

Re: Nowy laptop

Post autor: Kuwasa »

Hej!
Aj tam każdy laptop da się uratować:). Pewnie jacyś lepsi doradcy się znajdą na forum ode mnie, ale ułatwię im robotę:). Musisz swoje oczekiwania nakreślić:).
Do czego używasz laptopa? Z jakich programów korzystasz, jeśli grasz w gry to jakie, czy to ma być mały i lekki, czy jakiś normalnych rozmiarów. Jak duży dysk jest Ci potrzebny (możesz sprawdzić ile masz zajętego miejsca na obecnym). A co najważniejsze jaki masz budżet:).
Awatar użytkownika
k4si4
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 524
Rejestracja: 29 grudnia 2014, 09:37
Lokalizacja: Orland Park

Re: Nowy laptop

Post autor: k4si4 »

W tej chwili posiadam Dell Inspiron 15-3531, moj kochany laptop przeszedl ze mna duzo. Do tej pory bateria starcza mi na przynajmniej 1.5-2h co jest duzym plusem. Swojego czasu nie posiadalam tv wiec regularnei ogladalam seriale na nim, przez co nie jednokrotnie spadl z lozka i nic sobie nie zrobil ;)

po nowym latpopie oczekuje tylko kilka rzeczy:
- klawiatura numeryczna
- ekran 15.6 lub wiekszy
- laptopa uzywam przewanie do intertnetu i exel, nie uzywam zadnych programow graficznych i nie gram na laptopie
- czasami podlaczam laptopa do tv jak potrzebuje cos obejrzec z czym tv nie daje sobie rady
- waga - nie ma roznicy czy bedzie slim czy bedzie ciezki i gruby
- nie potrzebuje strasznie duzego dysku, wazne rzeczy trzymam na dysku zewnetrzym
- budzet : mysle o czyms w granicach $300-$400 ale jestem w statnie zaplacic wiecej za laptopa jak jest tego warty. Chcialabym zeby laptop posluzyl mi przez jakis czas.

mam do wyboru 3 strony internetowe gdzie chcialabym kupic laptopa:
https://www.bestbuy.com/
https://www.microcenter.com/?storeid=025
https://www.costco.com/
Awatar użytkownika
Vicky
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 3918
Rejestracja: 13 kwietnia 2016, 23:44

Re: Nowy laptop

Post autor: Vicky »

Z własnego doświadczenia powiem Ci, że to może być trudne do zoptymalizowania - DOBRY, TANI, NOWY... !?

Ale musisz zdecydować się w oparciu o swoje potrzeby (sposób w jaki użytkujesz komputer), swój budżet (ciężko w tym budżecie utrafić na coś dobrego), oraz w oparciu o taką niezbędną wiedzę techniczno-użytkową:
  • Kwestia użytkowa (środowisko pracy): Apple, czy MS (każdy system ma swoje plusy i minusy), ale w tak niskiej cenie racze nie ma co mówić o Apple
  • Kwestia procesora: najważniejsza, bo determinuje wszystko w komputerze (wszystkie zadania i możliwości),
    Apple jeśli jest za drogi, to zostaje ci Intel lub AMD, i to na poziomie minimum I3 jak najnowszej generacji
  • Kwestia pamięci operacyjnej (RAM): im więcej, tym lepiej, ale absolutnie nie mniej niż minimum 8GB
  • Kwestia pojemności dyskowej: lepiej trochę mieć więcej, niż mniej, bo z tego korzysta system, programy i Ty, a jak zabraknie to masz problem.
    Oczywiście dysk SSD, bo HDD to już przeżytek jeśli chodzi o dysk systemowy.
  • Przy niewielkim budżecie pomijam kwestię grafiki, bo to musi być wyłącznie zintegrowana,
    Ale warto np. dopytać, czy poradzi sobie, czy obsłuży obraz w wysokiej rozdzielczości (filmy)
  • Grafika jedno, ale nie zapominaj o matrycy! Błysk, czy mat to kwestie do przyzwyczajenia się,
    Jednak jakość możliwości odwzorowania barw i kolorów idzie w parze z komfortem użytku (najlepiej poczytaj opinie o modelu, lub zobacz na żywo)
    Tutaj sprawdź pod kątem palety barw (RGB, s-RGB, DCI-P3). Im wartość wyższa - tym jakość powinna być lepsza!
    No i nie bierz matrycy, która jest TN, bo nawet słaby IPS jest o niebo lepszy od TN (zwłaszcza do multimediów).
  • Bardzo ważna kwestia to tzw. peryferia, czyli:
    Ilość i jakość portów USB (nie bierz USB 2.0, bo to archaizm)
    Możliwość podpięcia Kabla HDMI (patrz na zakres)
    Czytnik kart - jeśli korzystasz
    Jack do słuchawek
    Port DP/mDP, oraz USB-C/Thunderbolt to już raczej gadżety, choć w Apple standard
  • Kwestia internetu i Bluetooth
    Karta WiFi i Podpięcie do LAN, szybkość i zakresy
  • Głośniki. Czy trafisz na ciche, czy głośne pierdzące, to w dużej mierze loteria i kwestia opinii użytkowników
  • Bateria... Apple słyną ze swojej optymalizacji pracy pod katem działania unplugged, natomiast w przypadku MS wszystko zależy od parametrów:
    Wielkości ekranu, mocy (i oszczędności) procesora, jasności podświetlenia, rodzaju wykonywanej na nim pracy, itp.
    14" laptop biznesowy nie ustępuje tak bardzo słabszym MacBookom.
  • Dodatki: czyli podświetlana klawiatura, strefa numeryczna, czytnik linii papilarnych, rodzaj obudowy (tani plastik/aluminium), jakaś wypasiona kamerka, fajnie mieć, ale nie stawiał bym tego jako priorytet
Ceny komputerów i elektroniki w ciągu ostatnich 2-3 lat poszły mocno w górę. Mówię to z polskiej perspektywy, ale przypuszczam, że również w Ameryce jest podobnie. Przy ograniczonych środkach, może lepiej kupić coś używanego (np. po-leasingowe) w dobrych parametrach i cieszyć się tym przez kolejne 2-3 lata. O markach sprzętu nie będę się wypowiadał, bo każdy ma swoje ulubione, takie, które sam używa, lub ma wyrobione opinie, w oparciu o zdanie innych, a co gorsze nieraz powtarza tylko zasłyszane plotki.
Warto mieć na uwadze, że tani produkt nie zawsze oznacza dobry produkt. Taki slogan, który oczywiście nie musi się sprawdzić. Ale może też tak być, że na początku sprzęt będzie spełniać podstawowe wymagania, ale tempo w jakim się zużyje/zestarzeje (przestanie spełniać pokładane w nim nadzieje i możliwości), będzie odwrotnie proporcjonalne do kasy jaką zainwestujesz.

Osobiście jestem zdania, że kupując nowy komputer (laptop) na pewno warto dołożyć trochę więcej kasy niż przyoszczędzić. W dobie olbrzymiej popularności smartfonów ich ograniczenia są wciąż bardzo widoczne. Dlatego lepiej mieć dobry komputer, niż wypasioną komórkę.
Awatar użytkownika
k4si4
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 524
Rejestracja: 29 grudnia 2014, 09:37
Lokalizacja: Orland Park

Re: Nowy laptop

Post autor: k4si4 »

dziekuje bardzo, duzo pomocych inforamcji. Teraz juz wiem ze bede musiala zaplacic troche wiecej niz przewidywalam. Cale szczescie nie kozystam z Apple :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „HydePark”