Piatnik 1000, Marzenia, Alfons Mucha

Awatar użytkownika
Sunako1006
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 394
Rejestracja: 18 kwietnia 2020, 15:44
Lokalizacja: Kraków, Warszawa

Piatnik 1000, Marzenia, Alfons Mucha

Post autor: Sunako1006 »

Obraz występuje tak na prawdę pod nazwą "F. Champenois Imprimeur-Éditeur" ale Piatnik puzzle nazwał "Dreams".
Jestem zdziwiona że nie były popularne na forum, znalazłam tylko jedną starszą wersję tych puzzli i to post z 2018 roku aer viewtopic.php?f=372&t=5672&p=68621

Jakość ich jest bardzo dobra, nie ma problemu z pasowaniem elementów, jakość druku i powierzchni są bardzo dobre.
Wzór jest przepiękny, bardzo mnie estetyka Muchy urzeka, dodatkowo łatwo posegregować na kolejne sektory, zdecydowanie potrzebowałam czegoś prostszego, jaśniejszego i weselszego po ostatnich puzzlach.

Postępy:
Obrazek

Pudełko:
Obrazek
Ostatnio zmieniony 28 czerwca 2021, 16:21 przez Sunako1006, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
aer
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 416
Rejestracja: 17 lipca 2017, 02:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: Piatnik 100, Marzenia, Alfons Mucha

Post autor: aer »

Zdecydowanie lepsza wersja niż ta stara z wielkim napisem "MUCHA" na dole :lol:
Awatar użytkownika
Sunako1006
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 394
Rejestracja: 18 kwietnia 2020, 15:44
Lokalizacja: Kraków, Warszawa

Re: Piatnik 100, Marzenia, Alfons Mucha

Post autor: Sunako1006 »

aer pisze: 16 maja 2021, 12:23 Zdecydowanie lepsza wersja niż ta stara z wielkim napisem "MUCHA" na dole :lol:
Dokładnie, nie lubię wszelkiego rodzaju ramek i pustego miejsca, w poprzedniej wersji wyjątkowo przesadzili z wielkością paska na dole i jak grafika była skalowana, teraz całość wygląda lepiej ale wydaję mi się że kolory zostały te same, wszystko jest tylko trochę powiększone.
Awatar użytkownika
Canuck
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 266
Rejestracja: 02 listopada 2019, 06:44

Re: Piatnik 100, Marzenia, Alfons Mucha

Post autor: Canuck »

Z obrazami i puzzlami Muchy jest chaos. Kolory rozmaite, różne wersje tego samego dzieła, różne tytuły. Puzzle D-Toys i BlueBird z tym samym portretem/litografią są w zieleni, Piatnikowe - szare. Z twoich, z sobie znanego powodu, Austriacy usunęli podpis Muchy z dolnej części. Tytuł to raz "F. Champenois Imprimeur-Éditeur", raz "Reverie" (zaduma), innym razem "Daydream". Jest wersja bez napisów w nagłówku, ale bywa że masz datę 1898 na zawijasach w górnych rogach.
Tyle wiem, bo niedawno kupowałem coś Muchy.
Pierwszy Kinkade!
Awatar użytkownika
Sunako1006
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 394
Rejestracja: 18 kwietnia 2020, 15:44
Lokalizacja: Kraków, Warszawa

Re: Piatnik 100, Marzenia, Alfons Mucha

Post autor: Sunako1006 »

Canuck pisze: 17 maja 2021, 03:48 Z obrazami i puzzlami Muchy jest chaos. Kolory rozmaite, różne wersje tego samego dzieła, różne tytuły. Puzzle D-Toys i BlueBird z tym samym portretem/litografią są w zieleni, Piatnikowe - szare. Z twoich, z sobie znanego powodu, Austriacy usunęli podpis Muchy z dolnej części. Tytuł to raz "F. Champenois Imprimeur-Éditeur", raz "Reverie" (zaduma), innym razem "Daydream". Jest wersja bez napisów w nagłówku, ale bywa że masz datę 1898 na zawijasach w górnych rogach.
Tyle wiem, bo niedawno kupowałem coś Muchy.
Czy ja wiem, moim zdaniem to nie jest chaos tylko normalne koleje losu popularnych dzieł. Większy chaos jest w dziełach impresjonistów albo Kandinsky'ego(niedawno było kilka bardzo różnych wersji dziwne uciętych, z paskami, kolorystycznie bardzo dziwnie przedstawionych).
Akurat ten wzór po prostu powstał w kilku wersjach kolorystycznych, które mają różne napisy na górze. Dodatkowo jak wszystkie nadruki, co wydanie to trochę inne kolory, a tytuł to jasne że firma może sobie nazwać jak chce i tak często robią, we własnych puzzlach miałam ostatnio kilka takich przypadków.
Z tymi puzzlami w ogóle jest coś dziwnego, nie ma podpisu który powinien być na szarym tle w dolnym prawym rogu ale też autora nie ma nigdzie na pudełku, nawet na stronie Piatnika w opisie przedmiotu. To wygląda jakby nie mieli licencji ale korzystali z samego obrazu, który jest w domenie publicznej.

Jeszcze sprawdziłam teraz dostępne wzory D-toys i mają chyba 10 autorstwa Muchy, wszystkie mają podpis na obrazku i pudełku, zwłaszcza ciekawe jest że są teraz trzy wzory przedstawiające cztery pory roku 😆😆 takich składających się na 4 części to są cztery i na pierwszy rzut oka są podobne, można się pomylić :lol: :lol:
Awatar użytkownika
Sunako1006
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 394
Rejestracja: 18 kwietnia 2020, 15:44
Lokalizacja: Kraków, Warszawa

Re: Piatnik 100, Marzenia, Alfons Mucha

Post autor: Sunako1006 »

No i ułożone! Rękawki okazały się najtrudniejsze ale nie jest ich dużo, więc i tak szybko poszło :)

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Canuck
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 266
Rejestracja: 02 listopada 2019, 06:44

Re: Piatnik 100, Marzenia, Alfons Mucha

Post autor: Canuck »

Sunako1006 pisze: 17 maja 2021, 12:49
Canuck pisze: 17 maja 2021, 03:48 Z obrazami i puzzlami Muchy jest chaos. Kolory rozmaite, różne wersje tego samego dzieła, różne tytuły. Puzzle D-Toys i BlueBird z tym samym portretem/litografią są w zieleni, Piatnikowe - szare. Z twoich, z sobie znanego powodu, Austriacy usunęli podpis Muchy z dolnej części. Tytuł to raz "F. Champenois Imprimeur-Éditeur", raz "Reverie" (zaduma), innym razem "Daydream". Jest wersja bez napisów w nagłówku, ale bywa że masz datę 1898 na zawijasach w górnych rogach.
Tyle wiem, bo niedawno kupowałem coś Muchy.
Czy ja wiem, moim zdaniem to nie jest chaos tylko normalne koleje losu popularnych dzieł. Większy chaos jest w dziełach impresjonistów albo Kandinsky'ego(niedawno było kilka bardzo różnych wersji dziwne uciętych, z paskami, kolorystycznie bardzo dziwnie przedstawionych).
Akurat ten wzór po prostu powstał w kilku wersjach kolorystycznych, które mają różne napisy na górze. Dodatkowo jak wszystkie nadruki, co wydanie to trochę inne kolory, a tytuł to jasne że firma może sobie nazwać jak chce i tak często robią, we własnych puzzlach miałam ostatnio kilka takich przypadków.
Z tymi puzzlami w ogóle jest coś dziwnego, nie ma podpisu który powinien być na szarym tle w dolnym prawym rogu ale też autora nie ma nigdzie na pudełku, nawet na stronie Piatnika w opisie przedmiotu. To wygląda jakby nie mieli licencji ale korzystali z samego obrazu, który jest w domenie publicznej.

Jeszcze sprawdziłam teraz dostępne wzory D-toys i mają chyba 10 autorstwa Muchy, wszystkie mają podpis na obrazku i pudełku, zwłaszcza ciekawe jest że są teraz trzy wzory przedstawiające cztery pory roku 😆😆 takich składających się na 4 części to są cztery i na pierwszy rzut oka są podobne, można się pomylić :lol: :lol:
Zanim kupię puzzle najczęściej szukam oryginału, odniesienia. I gdy trafiam na różne wersje, z różnymi podpisami, z różnymi kolorami, do tego z różnymi tytułami (w ogóle, nie tylko ze strony producentów puzzli), to dla mnie jest to chaos. Może to w norma w litografiach, nie jestem ekspertem, jednak zamieszanie pozostaje.
Tak, Mucha stworzył kilka wersji pór roku. Nie wiem, czy każdy sezon osobno, czy zawsze czteropak. Producenci puzzli lubią łączyć ze sobą podobne prace Alfonsa.
Jeśli Piatnik wymazał podpis i o autorze nawet nie wspomniał to te puzzle są niemal "pirackie". :)
Pierwszy Kinkade!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sunako1006”