BLUEBIRD PUZZLE

Awatar użytkownika
Canuck
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 266
Rejestracja: 02 listopada 2019, 06:44

BLUEBIRD PUZZLE

Post autor: Canuck »

25. "The Sea at Satta, Suruga Province, 1859", 1000, Utagawa Hiroshige, Bluebird Puzzle.

Udzielił mi się olimpijski nastrój, więc zmieniłem angielskie Whitby, na japońskie wybrzeże. Okazało się ono dość polskie. Niestety.

Z jakiegoś powodu Bluebirdy kojarzyły mi się z elementami o małych rozmiarach. Po porównaniu z Treflami regularnymi nie widzę większych różnic. Kształty zróżnicowane, ale na swój sposób regularne, jakby większość bazowała na planie kwadratu. Trudne. Był czas, że chciałem całość wrzucić do folderu śmieciowego "bin"; a poszło o białe marginesy. Z jednej strony cienkie, po drugiej szerokie - inaczej niż na pudełku. Sam obrazek wierny oryginałowi; te same plamki i przetarcia. Pomyślałem - niektóre japońskie drzeworyty mają szeroki margines po lewej, czyli może tak miało być i tu. Nie znalazłem jednak wzoru dla "The Sea at Satta…”, więc obstawiam fuszerkę podczas druku. Lipa.

駿河薩タ之海上 ("Suruga satta no kaijō"), według wiki - "The Sea off Satta in Suruga Province". Skąd na pudełku data 1859? Seria pochodzi z 1858. Rok później autor już nie żył. Prowincja Suruga, (środkowe Honshū), nad Pacyfikiem, już nie istnieje. Teraz to miejsce w prefekturze Shizuoka. Zatoka Suruga zachowała tytuł. Satta odnosi się raczej do nazwy przełęczy. W oddali widać święte miejsce i najwyższy szczyt Japonii - wulkan Fuji-san.

Jest to drzeworyt z gatunku "ukiyo-e" ("obrazy przepływającego świata"), z okresu Edo (XVII-XIX wiek). Na deskę nanoszono rysunek, a potem wycinano kontury. Pokrywano farbą lub tuszem i odbijano na papierze. Autor Hiroshige Utagawa (1797-1859), a także Hokusai Katsushika, to najbardziej znani malarze i graficy japońscy. Utagawa to nazwa szkoły, artysta później używał jej zamiast własnego nazwiska. Hiroshige to też przybrane imię. Początkowo tworzył portrety przedstawiające aktorów i kobiety, ale sławę przyniosły mu pejzaże i obrazy natury. Wykonał tysiące kompozycji. Najbardziej znane serie; "Pięćdziesiąt trzy stacje na gościńcu Tōkaidō", "Sto znanych miejsc w Edo" oraz "Trzydzieści sześć widoków na górę Fuji" (omawiane w tym temacie puzzle) inspirowane podobną serią Hokusai. Hiroshige zmarł na cholerę w 1858 roku. Jego kompozycje wywarły wpływ na twórczość europejskich artystów; Maneta, Moneta i van Gogha. Krakowskie muzeum "Manggha” i Muzeum Miedzi w Legnicy posiadają część jego dzieł.

Obrazek

Na czerwonym podpis Hiroshige. Niżej prawdopodobnie znak wydawcy; Tsutaya Kichizō.
Obrazek

Obrazek

Po prawej tytuł serii 富士三十六景 ("Trzydzieści sześć widoków na górę Fuji"), po lewej pewnie tytuł dzieła, ale kanji nie pasują.
Obrazek

Pudełko zgrabne, ale bez informacji dot. obrazu i autora.
Obrazek
Pierwszy Kinkade!
Awatar użytkownika
edorka
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 5774
Rejestracja: 06 października 2019, 14:46
Lokalizacja: Wrocław

Re: BLUEBIRD PUZZLE

Post autor: edorka »

Z bliska widać, że Trefl... ale obrazek bardzo mi się podoba i mam chęć ułożyć coś w tym klimacie.
Awatar użytkownika
Canuck
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 266
Rejestracja: 02 listopada 2019, 06:44

Re: BLUEBIRD PUZZLE

Post autor: Canuck »

edorka pisze: 14 sierpnia 2021, 21:24 Z bliska widać, że Trefl... ale obrazek bardzo mi się podoba i mam chęć ułożyć coś w tym klimacie.
W klimacie ukiyo-e... Bluebird zrobił jeszcze jedne; "Shinagawa on the Tokaido" z nieco podkręconymi kolorami. Jest oczywiście "Wielka fala... u wielu producentów. Cobble Hill stworzył kolaż prac Hokusai. Najlepszą ofertę ma Grafika; trzy dzieła Hiroshige, jeśli kogoś stać.
Pierwszy Kinkade!
Awatar użytkownika
Vicky
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 3946
Rejestracja: 13 kwietnia 2016, 23:44

Re: BLUEBIRD PUZZLE

Post autor: Vicky »

Bardzo ładne. Mogę podpisać się pod obrazkiem, że to "takie moje klimaty".
Choć ten producent... Ech... ;)
Bogrusz
Pierwszy stopień puzzlomaniactwa
Pierwszy stopień puzzlomaniactwa
Posty: 35
Rejestracja: 05 maja 2021, 09:32

Re: BLUEBIRD PUZZLE

Post autor: Bogrusz »

Bardzo sobie cenię takie rzeczowe, dodatkowe informacje na temat obrazu i jego twórcy. Gratuluję wiedzy i umiejętności przekazu.
Awatar użytkownika
Canuck
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 266
Rejestracja: 02 listopada 2019, 06:44

Re: BLUEBIRD PUZZLE

Post autor: Canuck »

Bogrusz pisze: 15 sierpnia 2021, 08:37 Bardzo sobie cenię takie rzeczowe, dodatkowe informacje na temat obrazu i jego twórcy. Gratuluję wiedzy i umiejętności przekazu.
Dziękuję. Za wieloma puzzlami kryje się historia, którą warto się dzielić.
Pierwszy Kinkade!
Awatar użytkownika
Sunako1006
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 394
Rejestracja: 18 kwietnia 2020, 15:44
Lokalizacja: Kraków, Warszawa

Re: BLUEBIRD PUZZLE

Post autor: Sunako1006 »

Aż szkoda że Trefl na Polskę nie produkuje wzorów z japońskimi drzeworytami, w cenie trefla bym bardzo chętnie kupowała i się męczyła 😁
Super że dałeś opis do autora i drzeworytów, pewnie warto dodać że na Młodą Polskę też miały wpływ (przy wystawie drzeworytów w Muzeum Narodowym w Warszawie były dostępne specjalne mapki wskazujące które dzieła obecne w galerii XIX i XX wieku były zainspirowane dalekowschodnimi motywami).
I właśnie w Krakowie zaczęła się wystawa prac Hokusai, jestem ogromną fanką i chciałabym żeby każdy kto może poszedł :) Link do wystawy https://mnk.pl/wystawy/hokusai-wedrujac
ODPOWIEDZ

Wróć do „Canuck”