Calendrier Revolutionnaire 500 Nathan

Betula
Czwarty stopień puzzlomaniactwa
Czwarty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 182
Rejestracja: 06 maja 2018, 09:35

Calendrier Revolutionnaire 500 Nathan

Post autor: Betula »

Puzzle wydane w 1989r przez francuską firmę Nathan. Stan idealny. Przyjemność układania - poziom bardzo wysoki.

Kalendarz rewolucyjny został wprowadzony we Francji po Rewolucji Francuskiej i funkcjonował aż 12 lat.
Rok był podzielony na cztery pory roku i zaczynał się od 22 września i jesienne miesiące nosiły nazwy:vendémiaire, brumaire oraz frimaire, określające kolejno czas winobrania, gęstniejących mgieł oraz narastającego chłodu, niejako wprowadzając w nadchodzącą zimę.W zimie miesiące noszą nazwy: nivôse, pluviôse, ventôse, wyrażające padające śniegi, częste deszcze oraz wiejące wiatry. Dla opisania nadchodzącej wiosny proponują kolejno miesiące germinal, floréal i prailial, przywołujące okres kiełkowania roślin, kwitnienia kwiatów i kwiecistości łąk. W lecie znajdują się: messidor, thermidor i fructidor, przypominające o czasie żniw, gorącu temperatury, bogactwie owoców. Te ostatnie dojrzewają, by zostać zebrane w kolejnym miesiącu, vendémaire, który jest zarazem pierwszym miesiącem następnego roku. Każdy miesiąc miał 30 dni, a w ciągu roku było dodatkowo 5-6 dni specjalnych świąt republikańskich.
Dodatkowo każdy dzień miał swoją indywidualną nazwę która obejmowała 288 nazw darów ziemi (roślin, drzew, kwiatów, nasion, owoców), 36 nazw narzędzi pomagających w uprawie ziemi i 36 nazw zwierząt. Te wszystkie informacje znalazłam w artykule Pawła Matyaszewskiego "Reset czasu? Dlaczego najważniejszy symbol rewolucji francuskiej okazał się niewypałem"
Dziś jest 19 października czyli według kalendarza rewolucyjnego miesiąc vendémiaire czyli czas winobrania a dzień nazywa się tomate czyli pomidor.
Załączniki
1.jpg
2.jpg
5.jpg
8.jpg
10.jpg
Awatar użytkownika
Wojciech
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 4062
Rejestracja: 09 października 2018, 17:05

Re: Calendrier Revolutionnaire 500 Nathan

Post autor: Wojciech »

Bardzo ładny kalendarz. ;)
Opis też ciekawy.
Awatar użytkownika
kallarepka
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 3525
Rejestracja: 11 lutego 2014, 12:49

Re: Calendrier Revolutionnaire 500 Nathan

Post autor: kallarepka »

Przepiękny ten kolaż!!! 😍 Jak ja go przegapiłam? Staruszki Nathana często przedstawiają piękne, oryginalne ilustracje i uwielbiam je za to.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Betula”