Nowy sposób zamieszczania zdjęć na forum

Pomoc techniczna, uwagi, propozycje.
Awatar użytkownika
jagabaga
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 5108
Rejestracja: 16 grudnia 2015, 12:31
Lokalizacja: Miasto Kiepury i... Gierka;-)

Re: Nowy sposób zamieszczania zdjęć na forum

Post autor: jagabaga »

UncleLion pisze: 30 grudnia 2020, 10:01 Prawie dwa lata funkcjonowania z tą funkcją i póki co około 20 giga zdjęć. Ale spokojnie - to nie post, który ma zapowiedzieć likwidację funkcji ;)

Zastanawiam się, czy zmniejszenie wielkości maksymalnego zdjęcia odbiłoby się na satysfakcji korzystania z forum?
Na mojej satysfakcji na pewno by się nie odbiło :D. Właściwie to źle mi się ogląda takie bycze zdjęcia o rozmiarze bliskim 3 MB. Z tego względu, jak również po to, aby niepotrzebnie nie rozpychać się na serwerze, swoje fotki zawsze zmniejszam przed wstawieniem na forum. Po zmniejszeniu (40% z oryginału) takie zdjęcie nie przekracza 700 KB, a uważam, że jest wystarczająco czytelne i optymalne dla ogarnięcia wzrokiem. Wstawiając tzw. "zbliżenia" skaluję 25-30%, więc rozmiar obrazka jest jeszcze mniejszy.
Awatar użytkownika
Vicky
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 3955
Rejestracja: 13 kwietnia 2016, 23:44

Re: Nowy sposób zamieszczania zdjęć na forum

Post autor: Vicky »

Osobiście nie korzystam. Ale jako Odbiorca treści zawartych w tych zdjęciach jestem zdania, że spokojnie można zmniejszyć rozmiar pliku. Po pierwsze działa to na korzyść strony, i szybkości ładowania. Jak ktoś wrzuca hurtem kilka lub kilkanaście dużych plików, to jest to już odczuwalne. Po drugie rozmiar zdjęcia rzędu 500 - 800 kB jest już dość satysfakcjonujący i czytelny. Tylko dla wielbicieli detali duży rozmiar może robić różnice. Sam widzę jak moje zdjęcia po tzw. powiększeniu dostają pikseloze, itp.itd. 😋
Po trzecie, trzeba mieć na względzie "dobro społeczne steony", (wow, ale wymyśliłem :lol:), czyli ewentualne koszty utrzymania w takiej lub innej postaci tej strony. Jeśli uważasz, że to obciąża funkcjonowanie układu, to chyba oczywiste jest, że się podporządkujemy ograniczeniom. Moje zdanie nie jest tak ważne, bo jak pisałem, korzystam z czego innego, ale właśnie dlatego, że wiem, iż wszystko ma swoją cenę, biorę pod uwagę i śmiało godzę się na cięcia.
Awatar użytkownika
Nisia
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 2671
Rejestracja: 03 listopada 2019, 10:06
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Nowy sposób zamieszczania zdjęć na forum

Post autor: Nisia »

UncleLion pisze: 30 grudnia 2020, 10:01 Prawie dwa lata funkcjonowania z tą funkcją i póki co około 20 giga zdjęć. Ale spokojnie - to nie post, który ma zapowiedzieć likwidację funkcji ;)

Zastanawiam się, czy zmniejszenie wielkości maksymalnego zdjęcia odbiłoby się na satysfakcji korzystania z forum?
Wydaje mi się że 20gb na dwa lata i taką ilość użytkowników to jest niedużo :)

Hmm, chyba dużo osób i tak musi zmniejszać rozmiar zdjęć, żeby je wrzucić na forum, więc pod tym względem nic się nie zmieni, będzie trzeba tylko je bardziej zmniejszyć. Pytanie czy jakość nie będzie tak niska, że mało będzie widać. Ale chyba nie :)

Zwiększenie ograniczenia nie wywali w kosmos zdjęć, które są już wrzucone na serwer, nie?
Moje puzzle | Na sprzedaż :mrgreen:
2024: 6 obrazków, 5500 el
2023: 32 obrazki, 29826 el
2022: 29 obrazków, 26503 el
2021: układanych 59 obrazków, 58513 el
2020: układanych 58 obrazków, 64944 el
2019: ułożonych 27 obrazków, 24600 elementów
Awatar użytkownika
ridibunda
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 3088
Rejestracja: 04 lutego 2017, 11:55
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Nowy sposób zamieszczania zdjęć na forum

Post autor: ridibunda »

Popieram, spokojnie może być taki rozmiar, jak pisali poprzedni uczestnicy. Zresztą np. ja i tak zawsze zmniejszam zdjęcia do mniej więcej tego rozmiaru, żeby nie zaśmiecać niepotrzebnie serwera, i chyba dużo osób tak robi.
Awatar użytkownika
wijkaa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 1905
Rejestracja: 29 listopada 2019, 11:59
Lokalizacja: Warszawa

Re: Nowy sposób zamieszczania zdjęć na forum

Post autor: wijkaa »

Jak dla mnie też mogą być mniejsze.
A korzystając z okazji zapytam jaki macie sposób na zmniejszanie zdjęć, żeby było szybciutko?
Awatar użytkownika
yarkoos
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 495
Rejestracja: 14 sierpnia 2017, 01:51
Lokalizacja: Łódź

Re: Nowy sposób zamieszczania zdjęć na forum

Post autor: yarkoos »

Uważam, że zdecydowanie nie ma problemu we wprowadzeniu ograniczenia. Przecież, gdyby komuś zależało na większym rozmiarze, zawsze może linkować zewnętrzne zdjęcia.
wijkaa pisze: 30 grudnia 2020, 14:07 A korzystając z okazji zapytam jaki macie sposób na zmniejszanie zdjęć, żeby było szybciutko?
Ja korzystam z darmowego programu IrfanView. Zarówno do oglądania jak i prostych obróbek. Wystarczy, w tymże programie, wcisnąć Ctrl+R, wybrać rozmiar i zapisać. Podobnie łatwo się obraca itp. itd.
I still play with cars and puzzles.
Jagoda
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 6504
Rejestracja: 03 lutego 2019, 22:41

Re: Nowy sposób zamieszczania zdjęć na forum

Post autor: Jagoda »

ja tez uważam, że nie ma problemu ze zmniejszeniem. Zresztą, i tak to zawsze robię, po prostu zmniejsze bardziej. Jak pewnie wielu z nas.
Awatar użytkownika
ridibunda
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 3088
Rejestracja: 04 lutego 2017, 11:55
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Nowy sposób zamieszczania zdjęć na forum

Post autor: ridibunda »

wijkaa pisze: 30 grudnia 2020, 14:07 Jak dla mnie też mogą być mniejsze.
A korzystając z okazji zapytam jaki macie sposób na zmniejszanie zdjęć, żeby było szybciutko?
Irfan, najprostszy, intuicyjny, szybki.
Jagoda
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 6504
Rejestracja: 03 lutego 2019, 22:41

Re: Nowy sposób zamieszczania zdjęć na forum

Post autor: Jagoda »

ridibunda pisze: 30 grudnia 2020, 16:14
wijkaa pisze: 30 grudnia 2020, 14:07 Jak dla mnie też mogą być mniejsze.
A korzystając z okazji zapytam jaki macie sposób na zmniejszanie zdjęć, żeby było szybciutko?
Irfan, najprostszy, intuicyjny, szybki.
W paint. Też błyskawicznie.
Awatar użytkownika
Słodki
Czwarty stopień puzzlomaniactwa
Czwarty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 186
Rejestracja: 10 listopada 2020, 21:45

Re: Nowy sposób zamieszczania zdjęć na forum

Post autor: Słodki »

Ja się dostosuję do wymogów technicznych. Jeśli optymalizacja pod względem kosztów oraz przesyłu danych będzie wymagała zmniejszania obecnego rozmiaru zdjęć, to nie ma problemu. Obecnie i tak to robię, ponieważ moje zdjęcia przekraczają 3Mb, także myślę, że nikomu nie zrobi to różnicy. Jakość też chyba bardzo na tym nie ucierpi ;)
Awatar użytkownika
wijkaa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 1905
Rejestracja: 29 listopada 2019, 11:59
Lokalizacja: Warszawa

Re: Nowy sposób zamieszczania zdjęć na forum

Post autor: wijkaa »

Dzięki za podpowiedzi, ściągnęłam sobie program IrfanView :-)
Hamsterek
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 549
Rejestracja: 23 października 2018, 12:28

Re: Nowy sposób zamieszczania zdjęć na forum

Post autor: Hamsterek »

Bardzo mi się podoba możliwość dodawania zdjęć przez forum - do starych tematów dodawałam zdjęcia przez zewnętrzne linki i niestety teraz prawie żadne z nich się nie wyświetlają. Nie jest problemem zmniejszenie zdjęć do mniejszego rozmiaru, jeśli dzięki temu za 3-4 lata nie będzie problemu z wyświetlaniem starszych zdjęć.

Swoją drogą ilość gromadzonych zdjęć pewnie jest tak duża - bo łatwo je dodawać. Sama otwieram - klikam opcję zmniejszyć do 2MB (ktoś kiedyś mądrze napisał jak to robić) i zapisuję. W efekcie zamiast dodać 2-3 zdjęć często robię więcej i dodaję ok. 10 w przypadku większych puzzli (bo to wypada na dwa posty).
Awatar użytkownika
Cyber Killer
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 2279
Rejestracja: 16 października 2016, 13:00
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Nowy sposób zamieszczania zdjęć na forum

Post autor: Cyber Killer »

Można też inaczej...

Da się po stronie serwera modyfikować obrazki, żeby zajmowały mniej miejsca (za pomocą imagemagick). Np robić to z takimi starszymi, które mniej są otwierane od tych świeżych. Można by puszczać skrypt np raz na miesiąc, który by na plikach starszych robił rzeczy takie jak np zmniejszenie rozdzielczości obrazka, usunięcie wpisów exif (niby takie nic, ale przy setkach plików te exify potrafią robić różnicę), ewentualnie (bardziej drastycznie) zastosować jpeg i png crunchery z rozsądnymi opcjami które nie obniżą znacznie jakości obrazków, a tylko ich rozmiar (takie narzędzia np zmniejszają paletę kolorów wyrzucając z niej te których nie ma użytych w pliku, sprytnie dostosowują opcje kompresji itd). Tylko trzeba by się tematowi przyjrzeć, żeby stwierdzić czy takie operacje nie zepsują wyświetlania na forum.

Taka opcja by ograniczyła użycie miejsca na dysku, a jednocześnie użytkownicy nie musieliby się za bardzo zastanawiać przed wysyłką plików.
galeria ułożonych || wymiana/sprzedaż || puzzlowa wishlista || metryczka puzzli

Precz z szarym, jednolitym niebem, zmorą puzzli.
Niech ręka artysty triumfuje nad przeciętnością i dostarcza nam przepięknych fotomanipulacji.
UncleLion
Administrator
Posty: 479
Rejestracja: 17 lutego 2012, 22:13
Kontakt:

Re: Nowy sposób zamieszczania zdjęć na forum

Post autor: UncleLion »

Cyber Killer pisze: 09 stycznia 2021, 21:42 Można też inaczej...


Taka opcja by ograniczyła użycie miejsca na dysku, a jednocześnie użytkownicy nie musieliby się za bardzo zastanawiać przed wysyłką plików.

O to ciekawe rozwiązanie - dałbyś radę wesperzeć mnie w tym działaniu? Przyznaje że próbowałem kombinować z masowym zmniejszaniem plików, ale forum zapisuje pliki bez rozszerzenia, więc np. ifranview juz nie widzi tych plików po skopiowaniu na dysk. dodawanie rozszerzenia i potem usuwanie to dość upierdliwa robota - bo pliki mają różne rozszerzenia.
Awatar użytkownika
Cyber Killer
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 2279
Rejestracja: 16 października 2016, 13:00
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Nowy sposób zamieszczania zdjęć na forum

Post autor: Cyber Killer »

UncleLion pisze: 19 stycznia 2021, 20:01 O to ciekawe rozwiązanie - dałbyś radę wesperzeć mnie w tym działaniu? Przyznaje że próbowałem kombinować z masowym zmniejszaniem plików, ale forum zapisuje pliki bez rozszerzenia, więc np. ifranview juz nie widzi tych plików po skopiowaniu na dysk. dodawanie rozszerzenia i potem usuwanie to dość upierdliwa robota - bo pliki mają różne rozszerzenia.
Tak, ale dopiero po weekendzie (tzn po 24 stycznia), do tego czasu jestem uwiązany innymi zajęciami. Napisz mi PW np w poniedziałek.
galeria ułożonych || wymiana/sprzedaż || puzzlowa wishlista || metryczka puzzli

Precz z szarym, jednolitym niebem, zmorą puzzli.
Niech ręka artysty triumfuje nad przeciętnością i dostarcza nam przepięknych fotomanipulacji.
UncleLion
Administrator
Posty: 479
Rejestracja: 17 lutego 2012, 22:13
Kontakt:

Re: Nowy sposób zamieszczania zdjęć na forum

Post autor: UncleLion »

ja też ostatnio przyduszony w pracy. po weekendzie się odezwę (choć to tydzień później niż pisałeś).
Awatar użytkownika
Vicky
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 3955
Rejestracja: 13 kwietnia 2016, 23:44

Re: Nowy sposób zamieszczania zdjęć na forum

Post autor: Vicky »

Robię sobie przegląd obrazków. Zauważyłem, że spora część forumowiczów wzięła sobie do serca to zmniejszanie rozmiaru.
Z tym, że zauważyłem, iż teraz większość miniaturek jest dość mała. Słaby to jednak efekt, bo wiem, że nie każdemu chce się klikać i powiększać.
Wiec taki Zonk teraz powstał. :x
Awatar użytkownika
Cyber Killer
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 2279
Rejestracja: 16 października 2016, 13:00
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Nowy sposób zamieszczania zdjęć na forum

Post autor: Cyber Killer »

Bo tak się kończy pomniejszanie bez zastanowienia o jakiś stały procent... niech by te obrazki miały dłuższy bok około 2000 pixeli (czyli w okolicach fullhd), to będą jednocześnie dość małe i też dobre do oglądania.
galeria ułożonych || wymiana/sprzedaż || puzzlowa wishlista || metryczka puzzli

Precz z szarym, jednolitym niebem, zmorą puzzli.
Niech ręka artysty triumfuje nad przeciętnością i dostarcza nam przepięknych fotomanipulacji.
Awatar użytkownika
ridibunda
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 3088
Rejestracja: 04 lutego 2017, 11:55
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Nowy sposób zamieszczania zdjęć na forum

Post autor: ridibunda »

Cyber Killer pisze: 04 lutego 2021, 09:01 Bo tak się kończy pomniejszanie bez zastanowienia o jakiś stały procent... niech by te obrazki miały dłuższy bok około 2000 pixeli (czyli w okolicach fullhd), to będą jednocześnie dość małe i też dobre do oglądania.
Cyberze, jako żeś Ty nasze forumowe guru informatyczne, pozwolę sobie zwrócić się do Ciebie z pytaniem technicznym - czy możesz dokładnie podpowiedzieć, jaka wielkość zdjęć byłaby optymalna do wklejania na forum? Tak, aby nie zaśmiecać, ale równocześnie żeby zdjęcie było wyraźne i możliwe do dokładniejszego obejrzenia w powiększeniu. Czy wystarczy trzymać się tych 2000 pikseli, czy jeszcze na coś trzeba zwrócić uwagę?
Awatar użytkownika
Cyber Killer
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 2279
Rejestracja: 16 października 2016, 13:00
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Nowy sposób zamieszczania zdjęć na forum

Post autor: Cyber Killer »

ridibunda pisze: 06 lutego 2021, 07:18 Cyberze, jako żeś Ty nasze forumowe guru informatyczne, pozwolę sobie zwrócić się do Ciebie z pytaniem technicznym - czy możesz dokładnie podpowiedzieć, jaka wielkość zdjęć byłaby optymalna do wklejania na forum? Tak, aby nie zaśmiecać, ale równocześnie żeby zdjęcie było wyraźne i możliwe do dokładniejszego obejrzenia w powiększeniu. Czy wystarczy trzymać się tych 2000 pikseli, czy jeszcze na coś trzeba zwrócić uwagę?
Jest dużo zmiennych elementów, żeby na to odpowiedzieć. Zwykle byłyby tu rozważania na temat jaka jest rozdzielczość ekranu na jakim spodziewasz się że będzie obrazek oglądany. Dzisiaj to zwykle jest fullhd, więc 1920x1080, więc jak szersza krawędź miałaby 2000 pixeli to powinno być w sam raz. Tylko że lada moment upowszechnią się ekrany 4k i na takim te 2000 pixeli znowu będzie kapkę mało, a przecież przyszłość przyniesie jeszcze gęstsze ekrany.

Sprawa nie jest prosta, raczej musimy odejść od faktycznego robienia obrazków małymi, a zamiast tego pomyśleć nad lepszymi algorytmami kompresji (np googlowy webp, od jakiegoś czasu jest też obsługiwany w firefoxie), wycinaniem niepotrzebnych danych (np exif które potrafi kilkaset kB rozmiaru dokleić), czy trochę sprytniejszą optymalizacją (np poprzez selektywne obniżenie ilości kolorów i inne takie, w niektórych programach graficznych są takie rzeczy pod nazwą "save for web"). Ogólnie rzeczy które wymagają włożenia trochę więcej wysiłku, więc pewnie szerzej się nie przyjmą.

Za to co możemy wszyscy łatwo osiągnąć to po prostu robić/wstawiać mniej zdjęć. Na przykład nie dawać kilku ujęć tego samego elementu, czy wybrać po prostu te najbardziej udane i wpadające w oko zbliżenia.
galeria ułożonych || wymiana/sprzedaż || puzzlowa wishlista || metryczka puzzli

Precz z szarym, jednolitym niebem, zmorą puzzli.
Niech ręka artysty triumfuje nad przeciętnością i dostarcza nam przepięknych fotomanipulacji.
Awatar użytkownika
ridibunda
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 3088
Rejestracja: 04 lutego 2017, 11:55
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Nowy sposób zamieszczania zdjęć na forum

Post autor: ridibunda »

Cyber Killer pisze: 06 lutego 2021, 17:22
ridibunda pisze: 06 lutego 2021, 07:18 Cyberze, jako żeś Ty nasze forumowe guru informatyczne, pozwolę sobie zwrócić się do Ciebie z pytaniem technicznym - czy możesz dokładnie podpowiedzieć, jaka wielkość zdjęć byłaby optymalna do wklejania na forum? Tak, aby nie zaśmiecać, ale równocześnie żeby zdjęcie było wyraźne i możliwe do dokładniejszego obejrzenia w powiększeniu. Czy wystarczy trzymać się tych 2000 pikseli, czy jeszcze na coś trzeba zwrócić uwagę?
Jest dużo zmiennych elementów, żeby na to odpowiedzieć. Zwykle byłyby tu rozważania na temat jaka jest rozdzielczość ekranu na jakim spodziewasz się że będzie obrazek oglądany. Dzisiaj to zwykle jest fullhd, więc 1920x1080, więc jak szersza krawędź miałaby 2000 pixeli to powinno być w sam raz. Tylko że lada moment upowszechnią się ekrany 4k i na takim te 2000 pixeli znowu będzie kapkę mało, a przecież przyszłość przyniesie jeszcze gęstsze ekrany.

Sprawa nie jest prosta, raczej musimy odejść od faktycznego robienia obrazków małymi, a zamiast tego pomyśleć nad lepszymi algorytmami kompresji (np googlowy webp, od jakiegoś czasu jest też obsługiwany w firefoxie), wycinaniem niepotrzebnych danych (np exif które potrafi kilkaset kB rozmiaru dokleić), czy trochę sprytniejszą optymalizacją (np poprzez selektywne obniżenie ilości kolorów i inne takie, w niektórych programach graficznych są takie rzeczy pod nazwą "save for web"). Ogólnie rzeczy które wymagają włożenia trochę więcej wysiłku, więc pewnie szerzej się nie przyjmą.

Za to co możemy wszyscy łatwo osiągnąć to po prostu robić/wstawiać mniej zdjęć. Na przykład nie dawać kilku ujęć tego samego elementu, czy wybrać po prostu te najbardziej udane i wpadające w oko zbliżenia.
Rzeczywiście chyba się nie przyjmie to co napisałeś, bo dużo przy tym roboty.
Czyli na dzisiaj jednak najprosciej to te piksele albo mniej zdjęć.
Dzięki za odpowiedź.
Awatar użytkownika
Vicky
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 3955
Rejestracja: 13 kwietnia 2016, 23:44

Re: Nowy sposób zamieszczania zdjęć na forum

Post autor: Vicky »

O sprawach typowo technicznych (informatycznych) się nie wypowiem, bo zwyczajnie nie znam się. Nie wiem jakiego użyć algorytmu. Nic mi nie mówią opisane chwyty, ale zwyczajnie, na oko widać, że obecna kompresja zdjęć jest trochę za duża/za mocna.
Oczywiście nie będzie tego widać na ekranie telefonu, ale już na monitorze, nawet laptopa tak. Jak wspomniałem, robiłem niedawno przegląd miesiąca. I robiłem to właśnie na dużym ekranie. Większość galerii wypełniają teraz obrazki - miniaturki. Po kliknięciu nie ma jednak odesłania do oryginalnego formatu. Zdjęcia w najlepszym razie są takie "ło". No i ogólnie słabo to wygląda, bo nie ma co zaprzeczać, ale jesteśmy wzrokowcami. W sensie przeglądanie puzzli wymaga zaangażowania zmysłu wzroku. I albo coś przyciąga uwagę, albo zwyczajnie pomijamy to.

Problem leży po stronie wielkości pliku umieszczanego na serwerze. Rozumiem, że należy się ograniczać. I albo będą wrzucane pojedyncze sztuki z relacji. Albo od razu trzeba przyciąć własne zdjęcie do stosownego rozmiaru. Z moich obserwacji wynika, że nie ma sensu przekraczać granicy 960 (na szerokość), bo zauważyłem, że na stronie szersze i tak są zmniejszane do tego rozmiaru (mniej więcej), żeby w ogóle zmieściły się.
Po drugie jest też problem jakości kolorów. Im więcej kolorowych szczegółów, tym więcej zajmuje miejsca. No ale kompresja do 100 kB to już przesada, bo wychodzi zwyczajnie kaszana. Średnio optymalna wielkość pliku wyjściowego powinna zmieścić się gdzieś tak między 300 a 700 kB.
Dlatego może też najprostszy sposób to ustawić sobie w aparatach (na bank 90% z was pstryka fotki telefonem) mniejsze parametry. Przykładowo ustawić aparat na rozdzielczość rzędu 4-6-8 Mpx. Kadrować w formacie 4:3, a nie 16:9. I żeby ten dłuższy bok był w okolicach 1080 (max 2x). Chociaż to tylko teoria, bo mnóstwo nowych gadżetów jest tak naładowana ulepszeniami, że i tak proste zdjęcia wychodzą po 10 MB. I ciężko później to przerabiać.
Awatar użytkownika
Cyber Killer
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 2279
Rejestracja: 16 października 2016, 13:00
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Nowy sposób zamieszczania zdjęć na forum

Post autor: Cyber Killer »

Vicky pisze: 06 lutego 2021, 18:29 I żeby ten dłuższy bok był w okolicach 1080 (max 2x).
Oj nie, około tysiąca to z dekadę temu, dzisiaj te 2 tysiące są już takim minimum.

A generalnie dlatego się tu zacząłem wypowiadać, bo powinno dać się temat opędzlować po stronie serwera, żeby się podczas wysyłania plików nie trzeba było nad czymkolwiek zastanawiać. No ale jeszcze nasz Wujek Lew nie odezwał się do mnie.

Zgaduję że ogólnie dzieje się to przed czym ostrzegałem na początku - że pomimo hostingu z rzekomo nielimitowanym rozmiarem przestrzeni dyskowej, to dostawca jak zobaczył uciekające gigabajty to zmienił zdanie co do braku limitu ;-). Przy tym wszystkim kłopotliwe jest że phpbb (oprogramowanie którego używa forum) nie bardzo jest dostosowane do używania nowych hipsterskich sposobów przechowywania plików w chmurze, co mogłoby oddzielić wysyłane obrazki od głównej części forum (i nie nadwyrężać przestrzeni dyskowej na hostingu).
galeria ułożonych || wymiana/sprzedaż || puzzlowa wishlista || metryczka puzzli

Precz z szarym, jednolitym niebem, zmorą puzzli.
Niech ręka artysty triumfuje nad przeciętnością i dostarcza nam przepięknych fotomanipulacji.
Awatar użytkownika
Vicky
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 3955
Rejestracja: 13 kwietnia 2016, 23:44

Re: Nowy sposób zamieszczania zdjęć na forum

Post autor: Vicky »

Cyber Killer pisze: 06 lutego 2021, 22:24
Vicky pisze: 06 lutego 2021, 18:29 I żeby ten dłuższy bok był w okolicach 1080 (max 2x).
Oj nie, około tysiąca to z dekadę temu, dzisiaj te 2 tysiące są już takim minimum.
Pozwolę się nie zgodzić. Z doświadczenia widzę, że bardzo duża część forumowiczów używa telefonów do przeglądania Forum. A tam w zupełności wystarcza format max 640. Jeśli chodzi o układ strony - zrobiłem wcześniej doświadczenie - próbowałem wcisnąć zdjęcia rożnej wielkości, żeby sprawdzić jakie są największe parametry poprawnego wyświetlania zdjęcia. I wyszło mi, że właśnie gdzieś w okolicy 960 bez kadrowania (prawy margines z nazwą użytkownika zabiera sporo miejsca). Każde większe było i tak zmniejszane podczas wyświetlania zawartości. Choć zastrzegam się, że mój ekran był o rozdzielczości standardowej tzn. 1920 x 1080 (możliwe, że na większych parametrach dało by się więcej wycisnąć, ale pytanie po co?). Większy format, to większe wszystkie parametry i rozmiar (którego się ta sprawa tyczy).
Więc z punktu widzenia podstawowej użyteczności, nie ma specjalnie większego znaczenia, że robisz aparatem 42 Mpx zdjęcie (np. 4K), skoro i tak go nie upchasz na stronę bez niezbędnej kompresji. A zakładam, że rzekomo przestarzały standard zwykłego Full HD to i tak rynek 80% odbiorców (zwłaszcza laptopowych). I to się nie zmieni w najbliższym czasie.
Ale tak. Zgadzam się, że powinno to być ustawione automatycznie na poziomie serwera, który z miejsca robił by za użytkownika odpowiednie skalowanie i kompresję.
Awatar użytkownika
Cyber Killer
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 2279
Rejestracja: 16 października 2016, 13:00
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Nowy sposób zamieszczania zdjęć na forum

Post autor: Cyber Killer »

Vicky pisze: 07 lutego 2021, 00:45 Pozwolę się nie zgodzić. Z doświadczenia widzę, że bardzo duża część forumowiczów używa telefonów do przeglądania Forum. A tam w zupełności
(...)
skalowanie i kompresję.
Mówimy o 2 różnych rzeczach. Ty masz na myśli linkowanie dużych obrazków z zewnętrznych serwerów, a ja (i reszta tego wątku) traktuje o uploadzie obrazków na serwer forum, gdzie jest auto generowana miniaturka linkująca do pełnego pliku.

Zgadzam się, że linkując z zewnątrz trzeba dawać mniejsze, sam o to nawoływałem parę lat temu tutaj. Jak sam wstawiam fotki z mojej galerii to osadzam je w rozmiarze 500 px, ale są podlinkowane do pełnego obrazka na moim serwerze.

Natomiast uploadując tu na forum (czy w sumie gdziekolwiek) pełne fotki, to chodzi o to żeby po kliknięciu na forum w miniaturkę, otrzymać zdjęcie rozmiarów pozwalających przyglądnąć się szczegółom poprzez zoomowanie i przesuwanie. Tutaj właśnie jest potrzebny spory rozmiar.

btw: 4K to jest raptem 12Mpix, a nie 42 ;-)
galeria ułożonych || wymiana/sprzedaż || puzzlowa wishlista || metryczka puzzli

Precz z szarym, jednolitym niebem, zmorą puzzli.
Niech ręka artysty triumfuje nad przeciętnością i dostarcza nam przepięknych fotomanipulacji.
Awatar użytkownika
Vicky
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 3955
Rejestracja: 13 kwietnia 2016, 23:44

Re: Nowy sposób zamieszczania zdjęć na forum

Post autor: Vicky »

Heh. Podane 42 Mpx to taki przykładowy standard parametr aparatu, jaki podają producenci telefonów. Stąd do niego odniesienie, że nowoczesne telefony potrafią zrobić zdjęcie, które będzie kłopotliwe do upchania.

4K miałem raczej na myśli (choć tego nie rozwinąłem), sprzęt w postaci monitorów. Im większej rozdzielczości, tym więcej wyświetli szczegółów.

Tylko wciąż powracam do słowa "użyteczność". Po co powiększać obrazki do gigantycznych rozmiarów, skoro i tak widać z grubsza te same maziaje?

No i nie zrozumiałeś mnie do końca, w sensie umieszczania zdjęć na stronie. Czy to będzie serwer zewnętrzny forum, czy strona hostingowa, przy oglądaniu zdjęć na forum ogranicza nas szerokość skryptu. Co z tego, że wstawię 4K zdjęcie, skoro nie wyświetli mi się w takim rozmiarze na ekranie (z dwóch powodów: ograniczeń monitora, oraz ograniczeń strony). Dlatego może warto przyoszczędzić miejsca na serwerze, jeśli od razu dopasuje się szerokość zdjęcia do tej możliwej wyświetlanej.

Ale to moje wnioski płynące z prostej obserwacji. Jak mówiłem nie znam się do końca. Więc to tylko takie moje przemyślenia. ;)
Awatar użytkownika
Cyber Killer
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 2279
Rejestracja: 16 października 2016, 13:00
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Nowy sposób zamieszczania zdjęć na forum

Post autor: Cyber Killer »

Tak, ogranicza nas skrypt, więc nie ma sensu osadzać na forum dużych obrazków, tylko ich miniaturki, które linkują do pliku pełnego rozmiaru, który to otwiera się osobno w przeglądarce i dostosowuje do wielkości ekranu na jakim jest wyświetlany, ale też można go wyświetlić w pełnej rozdzielczości i wtedy przesuwać żeby oglądać go kawałek po kawałku... Tak, jak powyżej napisałem.

Dyskusja toczy się o tym jakie powinny być te pliki pełnego rozmiaru, nie miniaturki (które są osobnymi plikami), które forum robi automatycznie.
galeria ułożonych || wymiana/sprzedaż || puzzlowa wishlista || metryczka puzzli

Precz z szarym, jednolitym niebem, zmorą puzzli.
Niech ręka artysty triumfuje nad przeciętnością i dostarcza nam przepięknych fotomanipulacji.
UncleLion
Administrator
Posty: 479
Rejestracja: 17 lutego 2012, 22:13
Kontakt:

Re: Nowy sposób zamieszczania zdjęć na forum

Post autor: UncleLion »

Zatem zmniejszone do 2 MB, jeżeli zbyt drastycznie - dajcie znać.
Póki co przestrzeń na serwerze jaką zajmują załączniki to ponad 26 GB. Więc dobrze, że na forum mamy solidny hosting ;)
Awatar użytkownika
jagabaga
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Piąty stopień puzzlomaniactwa
Posty: 5108
Rejestracja: 16 grudnia 2015, 12:31
Lokalizacja: Miasto Kiepury i... Gierka;-)

Re: Nowy sposób zamieszczania zdjęć na forum

Post autor: jagabaga »

Mam propozycję udogodnienia :):
Gdy w wątku chcemy odpowiedzieć na post z opcją "Cytuj", zacytowany zostaje sam tekst oraz nazwy plików obrazkowych. Czy byłaby możliwość modyfikacji skryptu, aby w cytowanym poście dołączała się choćby malutka miniaturka obrazka? W wątkach "jednopuzzlowych" nie ma to większego znaczenia, ale gdy ktoś prowadzi wątek zbiorczy, komentowanie wcześniejszego posta z obrazkiem nie jest czytelne. Wiem, że kliknięcie na strzałeczkę w bloku "[.quote.]" przeniesie do cytowanego postu, niemniej gdyby dało się ustawić opcję miniaturki w cytowanym poście, jestem ZA :).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uwagi dotyczące forum”